|
|
1.
|
Four friends will equally share $275 that they earned. Calculate each share in
dollars and cents.
a. | $86.57 | b. | $68.75 | c. | $58.67 | d. | $85.76 |
|
|
2.
|
$482 is divided amoung 5 friends. How much does each friend get in dollars and
cents?
a. | $94.60 | b. | $86.40 | c. | $96.40 | d. | $84.60 |
|
|
3.
|
Six friends share the cost of renting a lawn mower. If the rental is $87, how
much does each friend contribute in dollars and cents?
a. | $14.50 | b. | $15.40 | c. | $41.50 | d. | $51.40 |
|
|
4.
|
A box set of 4 DVDs costs $75. How much does each DVD cost in dollars and
cents?
a. | $18.85 | b. | $17.75 | c. | $17.85 | d. | $18.75 |
|
|
5.
|
A set of 8 CD’s costs $68. How much does each CD cost in dollars and
cents?
a. | $9.50 | b. | $5.80 | c. | $8.50 | d. | $6.80 |
|
|
6.
|
385 g of sunflower seeds is being divided into 4 bags. Calculate the mass, as a
decimal, that will go into each bag.
a. | 95.62 g | b. | 96.25 g | c. | 92.56 g | d. | 96.52
g |
|
|
7.
|
A bag containing 525 g of jelly beans is being divided amoung 6 friends. How
many grams of jelly beans, as a decimal, does each friend get?
a. | 87.5 g | b. | 78.5 g | c. | 85.7 g | d. | 75.8
g |
|
|
8.
|
Ten boxes of cookies costs $36. How much does 1 box cost in dollars and
cents?
a. | $2.30 | b. | $2.60 | c. | $4.30 | d. | $3.60 |
|
|
9.
|
525 g of raisins is being divided into 4 containers. How many grams of raisins,
as a decimal, will go into each container?
a. | 113.25 g | b. | 121.35 g | c. | 131.25 g | d. | 321.15
g |
|
|
10.
|
476 mL of orange juice is being divided into 8 glasses. How much orange juice,
as a decimal, will each glass contain?
a. | 95.5 mL | b. | 59.5 mL | c. | 59.9 mL | d. | 59.9mL |
|